Zastavme vládní agrohazard!

Čeští zemědělci se ve středu 20. března připojí k evropským protestům farmářů

Čeští farmáři se zapojí do evropských protestů, které se konají 20. března 2024, den před jednáním Rady ministrů EU, kde bude Českou republiku zastupovat premiér Petr Fiala.
Čeští zemědělci se ve středu 20. března připojí k evropským protestům farmářů
Nevládní zemědělské organizace Agrární komora České republiky, Zemědělský svaz ČR, Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Společnost mladých agrárníků ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků vyzývají své členy, aby se zapojili do evropských protestních akcí 20. března, tedy den před summitem premiérů.
 
Protesty budou probíhat formou protestních jízd traktorů a další těžké zemědělské techniky v regionech či formou veřejných shromáždění.
 
Jejich cílem je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni.
 
„Evropští i čeští politici a úředníci dělají závazná rozhodnutí, která zásadním způsobem omezují práci zemědělců a výrazně zvyšují jejich náklady. Odmítají řešit nerovnováhu na straně výdajů a příjmů, způsobují další náklady, a přitom za to nenesou žádnou osobní zodpovědnost. Již dávno byla překročena hranice, kterou jsou zemědělci schopni unést a letos řada z nich hospodaří se ztrátou, bojí se o svou vlastní budoucnost a existenci. A na rozdíl od politiků nesou za své podnikání a za lidi, které zaměstnávají, vlastní velkou odpovědnost,“ doplňuje prezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Brož.

 „S nelibostí sleduji vyjádření části politiků. Přezíravé pohledy a vyjádření premiéra a některých ministrů této vlády dokazují, že vážnost situace stále není pochopena a o svá práva se tak musíme opět přihlásit. Na tyto traktory jsme si museli vzít úvěry a jsou naším výrobním prostředkem, bez kterého se v 21. století neobejdeme. Nechápu také potřebu politiků nás neustále rozdělovat na velké a malé zemědělce. V problémech jsme všichni a potřebujeme jejich řešení bez ohledu na to, kterým politikům jsme nebo nejsme sympatičtí,“ říká předseda Asociace soukromého zemědělství Olomouckého kraje Václav Koutný.

„Zažíváme krizi v živočišné výrobě i speciální rostlinné výrobě. Nyní přichází na polní plodiny, které bývaly ekonomickým tahounem agrárního sektoru a produkce obilovin a olejnin pomáhala zemědělcům vyrovnávat se se ztrátami z jiných prodělečných odvětví. Na tyto problémy jsme dlouhodobě upozorňovali, nyní je ale třeba – lidově řečeno – bouchnout do stolu a dát o sobě vědět, protože se blíží doba, kdy už tady nebude co zachraňovat,“ dodává předseda Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků Jiří Milek.

Z pohledu českých zemědělců jsou protesty namířené jak proti zemědělské politice Evropské unie, tak proti politickým rozhodnutím české vlády. Stále platí definované požadavky na pomoc zemědělcům, včetně zásadního požadavku na snížení byrokratické zátěže.