Zastavme vládní agrohazard!

Můžeme s Vámi počítat 22. května 2024?

Další zemědělské protesty proběhnou 22. května 2024 v Praze jízdou zemědělské techniky v dopoledních hodinách, demonstrací před Úřadem vlády v odpoledních hodinách a celodenním happeningem pro veřejnost na pražské letenské pláni. Načasování před volbami do Evropského parlamentu má za cíl poukázat na kritický stav českého zemědělství a evropské a české vlivy, které k neútěšnému stavu přispěly.
Můžeme s Vámi počítat 22. května 2024?

 

„Zachraňme české potraviny na našem talíři“ nebo „Už toho máme dost“ budou hesla nadcházejících protestů zemědělců, na kterých se v pátek 10. května shodli zástupci Zemědělského svazu ČR, jako hlavního organizátora aktivit, Agrární komory ČR a dalších nevládních organizací sdružujících české zemědělce.

„Zemědělství je jedním z hlavních témat nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Námi plánované protesty proto mají být formou vyjádření nesouhlasu s dosavadním vedením agrární politiky českého státu a také ze strany orgánů EU. Dopady vidíme dnes a denně na naších polích, likvidovaných sadech, v živočišné výrobě a mizejících provozech. Vše, na co jsme upozorňovali, se již stalo nebo se právě děje. Proto toho už zemědělci mají dost,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

„Chování ministra Výborného dává jasný signál, že pro nás neudělá ani to, co by ho nestálo žádné peníze. Je to jedna velká bída a nezbývá nám nic jiného než se řídit usnesením sněmu Agrární komory ČR, které nám říká, že máme ve druhé polovině května uspořádat protestní akci. Možná má vláda strach s námi mluvit, ale naopak to neplatí. Pokud budeme čekat, že se situace sama od sebe zlepší, nedočkáme se. Vláda dělá mnoho věcí, kterými nám ubližuje, ale nic, čím by nám pomohla. Nemá to nic společného s odpovědným vládnutím, které se zřejmě řídí snahou o získání volebních preferencí i za cenu škod v našem resortu,” říká prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Jízdy, demonstrace i happening

Zemědělský svaz ČR byl iniciátorem a je hlavním organizátorem protestních akcí, které se plánují na 22. května 2024. „Scénář aktivit schválilo představenstvo Zemědělského svazu ČR již 17. dubna 2024 a dnes ho potvrdilo i představenstvo Agrární komory ČR společně s dalšími nevládními organizacemi. Počítáme při tom se dvěma akcemi. Jedna je hlavní demonstrační a zahájíme jí protestními jízdami zemědělské techniky během dopoledních hodin. Odpoledne, v době zasedání vlády, proběhne demonstrace přímo před Úřadem vlády ČR,“ říká Martin Pýcha, a dodává: „Zároveň chceme problematiku zemědělství, se kterou se potýkáme v naší každodenní realitě přiblížit i lidem. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro happening pro veřejnost na pražské Letné, při kterém chceme zajímavým způsobem nabídnout informace, edukaci i zábavu. Mimo jiné bude možné ochutnat české potraviny a výrobky z nich, nebo se zúčastnit vědomostního kvízu či soutěže pro malé i velké návštěvníky.“

Happening na Letné proběhne od 11 do 18 hodin. Na místě bude možné podepsat i petici na podporu českých zemědělců, za kterou stojí Zemědělský svaz ČR a další nevládní organizace zastupující české agrárníky.

Během jízd zemědělské techniky bude využit větší okruh než při předchozích demonstracích, zahrne i jízdu kolem Ministerstva zemědělství. „Očekáváme, že do Prahy přijedou stovky kusů zemědělské techniky a tisíce zemědělců. Podpoří nás ale také potravináři, myslivci a další společnosti, které jsou na zemědělství navázaní, jako prodejci techniky, výrobci krmiv a mnozí další,“ uvedl Pýcha s tím, že zemědělce mrzí, že budou v Praze komplikovat dopravu. Naopak příjemně strávený čas nabízí chystaný happening na Letné.  

„Kromě vzdělávacích a zábavných aktivit se budeme snažit vysvětlit, proč protestujeme a že je výroba lokálních, českých, kvalitních potravin zájmem nás všech. Aby si naše země zachovala schopnost uživit náš národ a aby měl kdo pečovat o krajinu. Zemědělství je poslední obor, který je ještě stále v českých rukou a chceme, aby to tak zůstalo i nadále,“ doplnil Martin Pýcha.

Aktuální informace ohledně protestů budou k dispozici také na Facebooku Zastavme vládní agrohazard (https://www.facebook.com/vladni.agrohazard )

 

Časový rozvrh akcí 22. Května 2024:

9 – 13 h – jízda zemědělské techniky

14 – 15:30 h – demonstrace před Úřadem vlády

11 – 18 h  - happening pro veřejnost na Letenské pláni

 

Přesný okruh jízdy zemědělské techniky upřesníme před akcí.

 

Zemědělci, účast, prosíme, potvrďte na odkazu: https://www.zscr.cz/Protest?ucast