Zastavme vládní agrohazard!

Proč protestujeme?

Vše, na co zemědělci v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje.
Proč protestujeme?

Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin a ohrožování potravinové bezpečnosti. České zemědělství je na kolenou, a i po mnoha jednáních a faktech, která zemědělci vládě představili nedošlo k zásadnímu posunu. Vláda takto nadále hazarduje s budoucností českých potravin a tímto i budoucností nás všech!

Vše, na co zemědělci v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje. Česká vláda stále nechce přijmout, že je stav zemědělství velmi vážný a vyhlídky pro jeho budoucnost špatné.

Základní důvody pro současné protesty:

  • Nesplnění slibů vlády daných už v roce 2022 (např. o slevách na sociálním pojištění pro zemědělce – slib daný ministrem Mariánem Jurečkou v roce 2022)
  • Chybějící podpora vlády v aktuálních náročných ekonomických podmínkách (například nízké ceny komodit na úrovni 80. a 90. let minulého století, náklad mnohonásobně vyšší, vysoké nároky na splnění podmínek pro dotace, chybějící dotační podpora – krácení dotací, zavádění dalších plateb – např. zavedení daně z nemovitosti nově i na zemědělskou půdu, danění evropských dotací. Dále chybějící ochota vlády zavést krizovou podporu zemědělců z českého státního rozpočtu)
  • Neochota vlády výrazně zastupovat zájmy českých zemědělců v orgánech EU a nesoulad v postupu různých ministerstev (například, zatímco Ministerstvo zemědělství chce působit proti bezcelním dovozům z Ukrajiny, které narušují trh se zemědělskými komoditami v Česku a celé EU, Ministerstvo průmyslu a obchodu se vyslovilo pro pokračování dohody s Ukrajinou o bezcelním obchodu).

 

Základní požadavky zemědělců vůči vládě jsou:

  1.   Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově, která nám byl dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022 (sleva na sociálním pojištění). 
  2.   Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 je dále kráceny na 2,5 mld. Kč.
  3.   Nedanění evropských dotací a vrácení daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023
  4.   Aktivně v EU řešit přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z EU a větší spotřebou v OZE. (Ministr zemědělství sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala, aby byl prodloužen bezcelních dovoz z Ukrajiny o další rok.)
  5. Zajistit krizový balíček na rok 2024, buď v režii EU nebo financován z českého státního rozpočtu. Vyplatit krizovou finanční podporu co nejdříve.